Ac Motor Sürücüleri

Ac Motor Sürücüleri

Temelde bir kontrollü doğrultucu ve onun çıkışına bağlı olan bir adet inverterden oluşan ac sürücü yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Devrelerin kontrolü, kontrol ve geri besleme devreleri ile yapılmaktadır. Birçok makinada bulunması kolay olan sürücülerin tamiri de son derece pratiktir. Kontrolü basittir. Özellikle küçük ve orta güçlerde standart ac motorlara yer verilmektedir. Bu sürücüler asenkron motorların besleme kaynağının frekans ve geriliminin değiştirilmesini sağlamaktadır. Böylece hız kontrolü yapılabilmektedir. Elektronik sürücü devreleri olarak endüstride sık bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı ürüne; frekans konverteri, inverter, hız kontrol cihazı ya da drive gibi isimler de verilmektedir.

AC Motor Sürücülerinin Özellikleri

AC motor sürücülerinin değişik özellikleri bulunmaktadır. Seçilebilir hızlanma ve yavaşlama özellikleri, kullanıcıların beğenisini toplamaktadır. Sürücü motor ve yük için birden çok bağımsız hızlanma ve yavaşlama kontrolü söz konusudur. Bu özelliğiyle, sürücünün hız kontrolü modunda olarak çıkışı arttırması ya da azaltmasının ne kadar olabileceğini belirleyebilmektedir. Ayrıca sürücüler hızlanma ve yavaşlama kontrollerini yapabilmektedir. Hız kontrolü artarken ya da azalırken ne kadar sürenin geçeceği kontrol edilebilir. Uygulamaların kendilerine özel analog giriş ve çıkışları bulunmaktadır. Sürücüyü kontrol etmek ve sürücü durumu takibinde kullanmak için dijital giriş ve çıkışları içerisinde barındırmaktadır. Bazı uygulamalarda mekanik rezonans noktaları vardır. Uygulama çoğul sürücü içeriyorsa; DC bara konfigürasyonunun sağlamış olduğu avantajlardan yararlanabilmektedir.

AC sürücüler ile kontrol aracı olarak hız ayarlama yapılabilmesi mümkündür. Motor sürücülerde kontrol tork ya da gerginlik bulunmaktadır. İvme kontrolü yapılabilir. Sistemin daha düzgün bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Kurulum amaçları doğrultusunda yavaş çalışmaya izin verilebilmektedir. Her işlem için farklı bir hız ayarlanabilmesi mümkündür. Ayrıca üretim hızının da ayarlaması yapılabilir. Kalkış demerajı ve duruşlarda şebekeden çekilen akımlar düşürülerek, daha küçük sigortalar ve tedarik bağlantılarının kullanılmasına imkan tanınır. AC sürücülerin sayesinde, elektrik ağındaki pik yüklerin azaltılması mümkündür. Ayrıca kalkış ve duruşlarda mekanik şok da azaltılabilir.

AC Motor Sürücüleri Nasıl Çalışır?

İç yapısı incelendiğinde; AC motor sürücülerinin çalışabilmesi için ilk olarak sürücü girişindeki gerilimin bir doğrultucu yardımıyla doğrultulmasının gerektiği anlaşılmaktadır. Diyotlar yardımıyla DC gerilim elde edilir. Bu gerilim de bir barayı beslemektedir. Diyotlar yardımıyla doğrultulan gerilim, dalga şeklinde tam olarak düz değildir. Bu şekli düzeltmek için kondansatör kullanılmaktadır.

Kondansatör sayesinde düz bir gerilim elde edilir. Elde edilmiş gerilim; DC/AC evirici ile kontrollü olarak AC gerilime dönüştürülür. Bu şekilde motorun hız kontrolü sağlanmış olur. Sürücünün çıkışında yer alan gerilim, tam olarak bir sinüs dalgası değildir. PWM yöntemiyle sağlanan bir AC gerilimdir. Darbe genişlik modülasyonu yöntemiyle oluşturulan AC gerilim, frekans ve gerilim kontrolü ile motorun hızını kontrol edebilir. Böylece motorun istenilen hızda çalışmasını sağlamış olur. Çıkış beslemeleri üç faz olsa da; giriş beslemeleri tek ya da üç faz olabilir.

 

Share

Alanındaki yoğun emek, uzun tecrübe ve bilgi birikime ile değişen ve hızla gelişen Türkiye pazar koşullarında, her seviyede otomasyon ve elektrik-elektronik uygulamalarına ve ürün talebine hizmet sağlayan genç ve dinamik bir firmayız.

Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pompy wtryskowe|cheap huarache shoes| bombas inyeccion|cheap jordans|cheap air max| cheap sneaker|wholesale jordans|cheap china jordans|cheap wholesale jordans